A WADA szerint tízből egy elit sportoló doppingol
A WADA vezetője, David Howman szerint minden tizedik nemzetközi szintű sportoló doppingol.A doppingszerek egyre fejlettebbé válnak, a sportolók egyre kifinomultabb módszereket alkalmaznak. A WADA pedig próbál velük lépést tartani.
A WADA főigazgatója, David Howman elmondta, egyre komplexebbé válik az a küzdelem, amit a WADA a tiltott szereket használó sportolókkal szemben folytat, modern ellenőrzési eljárásokkal valamint a vám és bevándorlási hivatalnokok illetve a gyógyszergyártó cégek bevonásával.
A WADA hálóján fennakadt sportolók közé tartozik Marion Jones, Dwain Chambers és Floyd Landis is. Múlt héten érkezett a hír, hogy Mike Rodgerst, az idei legjobb 100 méteres idővel (9.85 mp) rendelkező sprintert szintén doppingvétségen érték, és ezzel kérdésessé vált indulása az atlétikai vb-n. Rodgers azzal védekezett, hogy egy bárban elfogyasztott energiaital tartalmazta a tiltott szert.
"Statisztikailag a sportolók 1-2 százalékát kapjuk el, azaz az elvégzett doppingellenőrzések során ekkora arányban kapunk pozitív eredményt. De a doppingoló sportolók aránya tíz százalék fölött van." - nyilatkozta Howman. A főigazgató szerint az igazi problémát ma már nem a stimulánsok és az azok elfedésére szolgáló szerek jelentik, hanem a vérdopping és az emberi növekedési hormon. Ezek kimutatására sok laboratórium nem vállakozik, elsősorban a szükséges vérminták szállításával és tárolásával kapcsolatos nehézségek miatt. Pedig manapság ez a két eljárás a legnépszerűbb a doppingolók körében.
A WADA ezért most azt fontolgatja, hogy kötelezően elő fogja írni, hogy a doppingellenőrzések mekkora százalékában kell az ellenőröknek vérmintát begyűjteniük a sportolóktól. Addig is, például a közelgő atlétikai vb-re vonatkozóan a WADA már megállapodott az IAAF-fel arról, hogy minden, a vb-n rajthoz álló sportolótól vesznek vérmintát. Ezzel egyrészt begyűjtik a sportolók biológiai útlevelének összeállításához szükséges adatokat, másrészt a terület kutatói elemezhetik az így nyert adatokat, vizsgáva azok kontinensek, versenyszámok és nemek szerinti megoszlását.
A 2012-es olimpián a tervek szerint mintegy ötezer vér- és vizeletmintát gyűjtenek be és vizsgálnak meg egy kimondottan erre a célra épített GlaxoSmithKline laboratóriumban Észak-Londonban.
Forrás: telegraph.co.uk
Hasonló cikkek
Dopping - az oroszok direkt akadályozták az ellenőröket
Dopping - a NOB teljes erővel küzd a dopping ellen
Dopping - Kenyában elfogadták a doppingellenes törvényt
Dopping - visszakapja érmét az eltiltott atléta
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Tízből egy? Micsoda naív doppingellenőrök....:)