Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 50 586 338 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

Aranyérem és testkultúra - 1983

Bozót | 2013-12-31  | 2 hozzászólás
  • cimkék:
  • atlétika, 
  • szabadidősport, 
  • versenysport, 
  • olimpia 
Tweet


Egy adományboltban akadt a kezembe egy éppen 30 évvel ezelőtti, 1983-as kiadású könyv, Sportolók, sporterkölcsök címmel. Érdekes gondolatokat oszt meg benne a szerző, Zsolt Róbert, sok közűlük olyan frissen és ismerősen cseng, mintha nem is 30 éve, hanem éppen most íródott volna. Sokszor felvetődő témát feszeget az utolsó fejezet, ezt osztanám most meg veletek, 2013 utolsó napján.

 

Kérdés azÁllami Fejlesztési Bankban: "Vajon nem lenne helyesebba sportra szánt milliókat az élsport helyett a felnövelvő generációk testkultúrájának fejlesztésére fordítani?"

 

Az előző fejezeteket olvasván alighanem felötlik a kedves olvasóban a kérdés: van-e egyáltalán létjogosultsága az élsportnak, kell-e áldozatokat hozni érte a társadalomnak, értelmes tettnek minősíthető-e, hogy valaki az életét, de legalábbis a fiatalságát az élsportnak szentelje?

 

A fejezetcím fölött álló kérdésről annak idején nagy vita alakult ki az Állami Fejlesztés Bankban rendezett beszélgetésen. Fiatalok, főként jogászok és közgazdászok fejtették ki nemegyszer homlokegynest ellenkező véleményüket. Egyikük kijelentette, hogy feleslegesnek tartja a versenysport támogatását, sőt teljesen elveti az élsport létjogosultságát. Őt nem érdeklik az aranyérmek, az olimpiai, a világbajnoki sikerek, neki az a fontos, hogy a gyerekei számára megteremtsék az egészséges életmód feltételeit. A sportra szánt millióknak nem lehet nemesebb céljuk, mint az, hogy a testedzés sokoldalú hatásával kedvezően formálják a felnövekvő ember személyiségét.

 

 

Nehéz ellenérveket felsorakoztatni ezzel a véleménnyel szemben. Meggyőzőek, hatásosak ezek a szavak és önmagukban igazak is. A mai élsport látszólg csak afféle cirkusz vagy show. Kétségkívül erre is szüksége van a ma emberének, hiszen kell a kikapcsolódás, a szórakozás. A sport mint látványosság, mint hallatlanul érdekes műsorönfeledten kellemes perceket, órákat nyújt a nézőnek. Az olimpiák, a labdarúgó világbajnokságok a fél világot szórakoztatják. 

 

Ezt csak úgy, mellékesen jegyeztem meg, hiszen tulajdonképpen nem ez volt a vita témája, hanem a versenysport és a fiatalság testi nevelése közti ellentét. Az az állítás, hogy az élsportolók gyakorlatilag a tömegektől veszik el a testedzési lehetőségeket. Sőt, az egyik vitapartnerem még azt is kijelentette, hogy a versenysport mai formái már teljesen eltorzultak: nemhogy szolgálnák, hanem egyenesen veszélyeztetik az egészséget.

 

Egy ízben beszélgettem egy kiváló traumatológus sebészprofesszorral. Tudtam róla, hogy régebbensportorvosként is tevékenykedett, belülről ismeri a versenypsortot. Azt kérdeztem tőle, vajon a mai olimpiai bajnokok, a nagy versenyzők milyen állapotban lesznek húsz-harminc év múltán, vajon a jelenlegi rettenetes megterhelés nem rongálja-e a szervezetüket.

A professzor azt válaszolta, hogy ma nehezn mérhető fel, vajon lehetnek-e káros következményei a sokszor valóban túlhajtottnak tetsző edzéseknek. Néhány évtizeddel ezelőtt még más volt a sportolók igénybevétele, mint ma, tehát a jelen tapasztalatai nem utalnak a távoli jövőre, nem állíthatjuk bizonysággal, milyen lesz a jelen élversenyzőjének egészsége néhány évtized múltán. Viszont - bármily kegyetlenül hangzik is - elhanyagolhtó tényező a veszély. Akik előre viszik a társadalmat, többnyire áldozatokat is vállalnak. Az élversenyzőt senki és semmi nem kényszeríti a sokszor embertelennek látszó megterhelések, szenvedések elviselésére. A sportoló - tekintsünk el a túl fiataloktól, a tizen-egynéhány éves tornászlányoktól, úszóktól - tudatosan gyötri magát, alkalmazza a modern sport mindenfajta kínzóeszközét, csak hogy eredményt érjen el, hogy különbbé váljon mindenki másnál.

 

 

Ha ők nem lennének, vajon mi inspirálná a legfiatalabb nemzedéket a sportolásra? Nem a gyereket, hanem többnyire még a felnőttet is nehéz rávenni arra, hogy kimondottan az egészsége kedvéért eddze a testét. Tizenévesen pedig vajon ki megy el sportolni józan megfontolásból, kit visz ki a pályára az ésszerűség? Melyik gyerek sportol csupán azért, hogy majdan, az öregkorban ne fájjanak az izületei, maradjon egészséges hosszú-hosszú évtizedeken át. A példakép, a sportemberi ideál, a tévén vagy személyesen látott kiemelkedő siker vonzza a gyereket a sportpályára, s ott kergeti az álmot: egyszer neki is így tapsolnak majd, őt is ugyanúgy ünnepelik...

 

A sebész a beszélgetésben egyébként a maga példáját is felhozhatta volna, mikor a társadalom érdekében vállalt áldozatról esett szó. Ő naponta órákonát áll a műtőasztal mellett. Állandó röntgensugárzásban dolgozik. Súlyos ólómmellényt visel, hogy legalább a testének egy részét védje. A beteg fölé hajoló sebész gerincoszlopát kritikus mértékben viseli meg a mellény súlya, védtelen karját pedig szüntelenül éri az intenzív gammasugárzás. Az orvos, persze, pontosan tudatában van a veszélynek, mégsem válik meg a traumatológiától. Neki ez a hivatása, a szenvedélye. Ha akarná, talána a sebészet szakterületén sok olyan feladatot, amely jóvalkevesebb kockázattal járna. A sportoló is megállná a helyét másutt, hiszen közülük nem is egy a hivatását szorítja háttérbe a versenyzés javára.

 

Példaképek nélkül csekélyke lenne a sportolás vonzereje. Tessék csak megfigyelni, ha a gyerekek futballoznak. "Én vagyok a Nyilasi...Én a Törőcsik...Én a Mészáros..." Ha egy sportág kimagasló eredményeket ér el, szakosztályaiba valósággal özönlenek a fiatalok. A sportszereket szerte a világon egy-egy híresség nevével reklámozzák. A vevő azthiszi, hogy ha megveszi például a Klampár és Jónyer nevével fémjelzett Butterfly ütőt, akkor ő is úgy pingpongozik majd, mint a világbajnok.

 

Biztos, hogy szuperprodukció lenne a tizedik emeletre szemenként felvinni egy zsák búzát, de aligha tartom valószínűnk, hogy egy fiatal íly módon kívánja kipróbálni a képességeit. Ő inkább abban vetélkedik, hogy nagyobb súlyt emeljen föl, mint a másik (mint bárki más), hogy birkózásban, karatéban, judóban, ökölvívásban a többiek fölé kerekedjék. Ússzon, fusson gyorsabban, mint bárki az iskolában, a városban, az országban, a világon. Teniszezzen úgy, mint Taróczy, pingpongozzon Klampárhoz hasonlóan, futbalozzék Nyilasi módjára, legyen olyan ökle mint Papp Lacinak. Mennél népszerűbb a sportág, mennél nagyobb sikereket arat, mennél több a nagy egyénisége, annál több fiatalt vonz magához.

 

Nem csupán a nemzeti büszkeségünket táplálja egy-egy világraszóló győzelem, nem egyszerűen a mi kis országunknak jó hírét viszi el még a rólunk jóformán semmit sem tudó távoli népekhez is, hanem egész társadalmunk testkultúráját befolyásolják az egyedi sportteljesítmények.

 

Persze, fordítva is igaz mindez. Ha nincs testkultúra, nincs széles körű versenysport sem. Megfelelő módszerekkel ma már a világonb mindenütt fel lehet nevelni kiemelkedő sportolói egyéniségeket - Kenyának, Etiópiának csodálatos futói, Ugandának, Nigériának remek öklözői vannak -, de a sportágak többségét magában foglaló, maga sszintű versenysportot csak a széles körben űzött testedzés hozhaja létre. 

 

Nagyon félreismeri a helyzetet, aki úgy véli, hogy például az NDK-ban valami sajátos módszerrel kitenyésztették az olimpiai bajnokokat, a világrekordereket. Öriási tévedés! Ott 20-25 évvel ezelőtt szisztematikusan nekiláttak az edzett, erős, munkabíró generációk felnevelésének. Uszodákat, sportpályákat építettek minden iskola mellé, a diák élete elképzelhetetlenné vált sportolás nélkül. Sportolt mindegyikük, a legtehetségesebbeket pedig kiválasztották, külön fogalakoztak velük, és közülük nőttek ki a jelen olimpiai győztesei. De akik nem szereztek aranyérmeket, azok is nyertek, mert egészséges, a fáradalmakat, a fizikai, az idegi terheket jól tűrő felnőttekké váltak.

 

 

Minálunk meglehetősen leszűkült azoknak a sportágaknak a köre, amelyekben versenyzőink világraszóló sikereket érnek el. Elvesztettünk a sportban - illetve pontosabban a testedzésben - legalább 15-20 esztendőt. Nemcsak az NDK-ban, hanem a szomszédos baráti országokban ugynais már ennyi idővel ezelőtt elkezdték fejleszteni az iskolák sportéletét, és mamár ott tartanak, hogy jó néhány területen alaposan megelőztek bennünket. Minálunk egy-egy megszállott edző, egynéhány megszállott tanítványával - támaszkodva a hazai, igen erős sporthagyományokra - változatlanul elér kimagasló sikereket, de diáksportunk egésze messze az igények mögött kullog. Középiskoláinkban, de különösen általános iskoláinkban a testkultúra alig-alig fejlődik. Évtizedeken át elhanyagolták a tornatermek építését, az általános iskolákban kevés a jól képzett testnevelő tanár, az iskolai sportkörök tekintélyes része nem tölti be a funkcióját. Más országokban a diákoknak számos lehetőséget kínálnak, hogy megtalálják a sportban a közös szórakozás sok-sok örömét: kiélheti mozgásvágyát a fiatal, sikerélményt szerezve önnön fejlődésének lemérésén. Minálunk - ha vonzza is a diákot a sport - túlságosan sok akadály tornyosul előtte. A három testnevelési óra - még ha rendszeresen meg is tartják - gyakorta inkább csak kötelező penzum. Az igazi örömöt a kötetlen sportolás nyújtaná, de vajon hány iskola kínálja rendszeresen ezt a lehetőséget?!

 

- Vesszenek inkább az aranyérmek, de a sportolás révén váljanak egészségesebbé gyermekeink - idézem újra a vita egyik felszólalóját. Az aranyérmek valóban könnyen elvesznek, ha még soká járnak fiataljaink, diákjaink ezen az úton. Ám az aranyérmek elvesztésétől, az élsport kiiktatásától nem lesz edzettebb a felnövekvő generáció. Csak sápadtabb, vértelenebb, mint az előző. 

 

 

Zsolt Róbert : Sportolók, sporterkölcsök    Budapest, 1983

 

 

Képek: MTI, mommo.hu,javori.sfblogs.net, MASZ

 

 

Hasonló cikkek

Szabadidősport - fáklyás futás az olimpiáért

Atlétika - Délibáb Terepfesztivál autentikus hőségriadóban

Olimpia - több mint 3000 résztvevő a Fáklyás Futáson

Atlétika - nem indulhatnak az oroszok az olimpián

Atlétika - olimpiai válogatási helyzet maratonfutásban

Még több hasonló cikk

Szabadidősport - rengeteg nevező az orfűi 5próbán

Futás - a nagykövetek is részt vettek a 23. K&H mozdulj! váltón

Olimpia - bemutatták a magyar csapat versenyszerelését

Szabadidősport - Fuss a Nemzeti Összetartozás napján!

Olimpia - a NOB felülbírálná az IAAF döntését

Olimpia - egymás ellen versenyeznek az egypetéjű hármasikrek

Szabadidősport - tízezres létszám a Coca-Cola futógálán

Atlétika - összeállt a kenyai csapat a riói maratonra

Szabadidősport - rekordlétszám a Tisza-tónál

Atlétika - Lagat világcsúccsal kvalifikált az olimpiára

2 hozzászólás

powerhiker 3376 napja
powerhiker képe

A könyv megjelenésekor még a régi, egyesületi keretek között bicikliztem, serdülő korcsoportban :) Olvastam is akkoriban.

 

Mi változott azóta? Az államilag fenntartott egyesületi sport megszűnt, ma egy gyereknek sokkal kevesebb lehetősége van. Azért az sem volt fenékig tejfel, az egyesületekben szó sem volt az egészségről, sokkal inkább a tehetséges gyerekek kiválogatása folyt.

 

Történt viszont azóta egy nagy fordulat, a fitnessz célú sport, az egészséges életmód kultuszának megjelenése. Ma már nem csak azok sportolnak, akik a koruk és tehetségük folytán élsportolók, vagy azok szeretnének lenni. És ez jó.

Varga János 3376 napja
Varga János képe

Az NDK-ban tényleg valami más módszer volt. Csak az a baj , hogy az akkori élsportolónők többsége ma már férfi, vajon miért?

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X) 5
Nőies sport - férfias sport 2
Versenybeszámoló - egy kimaxolt futóhétvége Olaszországban 2
Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal 16
Edzés és életmód - és a tudományos háttér - Clarence Bass nyomán 26
Téli Balaton tízszer - Kocsis Árpád írása 8
Hírességek a New York Maratonon 3
Programajánló minden hónap első szombatjára 15
Spártai beszélgetések - interjú három Spartathlon résztvevővel 6
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Karamell írta: Sziasztok! Május 16.án kezdtem el a rendszeres futást. Az 5km-es terv alapján, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat