Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 50 586 639 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

Nőies sport - férfias sport

Bozót | 2016-01-05  | 2 hozzászólás
  • cimkék:
  • női sport, 
  • olimpia, 
  • egyéb sport 
Tweet

Egy nő ne bohóckodjon futball-labdával, egy férfi meg ne mutogassa a szőrös lábát az úszómedencében – hallottuk idén oly sokszor a női labdarúgó-vb és a kazanyi vizes világbajnokságon először versenyző szinkronúszó vegyespárosok kapcsán. De mitől nőies egy sport – és mitől válik tiltott területté a hölgyek számára?   

A témát Csepelyi Adrienn járta körbe a Sport 2015 évkönyvben megjelent írásában.

 


„Fantasztikus sakktehetsége van, de csak egy nő. Mindennek oka a női szellem fogyatékossága. Egyetlen nő sem bír ki egy hosszabb küzdelmet. Évszázadok és évszázadok szokásai ellen küzd" – mondta Garri Kaszparov 1990-ben Polgár Juditról. A folytatást ismerjük – de ne gondoljuk, hogy manapság már nem hangozhatnak el effajta kijelentések a sportvilágban. „Veszít kislányos bájából" – írta a kemény edzések miatt izmosodó Hosszú Katinkáról nemrég az egyik napilap sportrovata. Mintha a világ legjobbjának választott úszónő feladata annyi volna, hogy rajtkőre álljon és bájologjon, hogy pontozással megnyerje a 200 vegyes döntőjét!

 


„Ha valaki jobban odafigyelt, felfedezhetett egy-két, férfiaktól ellesett trükköt is: az első félidőben például a szőke lyoni középpályás szépség, Megan Rapinoe szöglet előtt lazán kicsapta a kicsapnivalót az orrából, a bájos wolfsburgi kisasszony, Lina Magull pedig a hajrában nyugtázta velős köpéssel, hogy időhúzásért sárga lapot kapott." E szavakkal „ünnepelte" a sportnapilap, hogy Jakabfi Zsanett a Wolfsburg csapatával 2013-ban megnyerte a Bajnokok Ligáját. Ugyanez elképzelhetetlen volna egy kézilabda BL-cím esetében. De vajon miért vagyunk elnézőbbek bizonyos sportágakkal szemben? A válasz szorosan összefügg a gender fogalmával és annak változásával.

 


A gender, azaz társadalmi nem azon tulajdonságok, viselkedésformák és szerepek összessége, melyet a társadalom az egyéntől biológia neme folytán elvár. Azok a sztereotípiák, amelyek át- meg átszövik mindennapjainkat: a fiúk nem sírnak, nem hordanak rózsaszínt és nem babáznak. A lányok hisztisek, nem értenek a vezetéshez, ügyetlenek a labdával. A konszenzus az, hogy a nők törékenyek, nem túl izmosak (de azért férfiszemnek tetszetősek), visszahúzódóak, nem valami kompetitívek, az egyéni sikerek helyett a család működtetése és összetartása a fő boldogságforrásuk. Az élsport ennek a tökéletes ellentéte: az edzések a tűzhely mellett töltendő órák rovására megy, az izmok nem férnek bele a nőideál eszményképébe – s a férfiak nagy része nehezen tudja kiverni a fejéből azt az alaptézist, hogy a nők azért mennek fel a sportpályára, hogy az ellenkező nemnek tessenek és megfeleljenek. Pedig a válasz arra, hogy miért kell egy nőnek súlyt emelnie, bokszolnia vagy rögbiznie, pont annyira kézenfekvő, mint a férfiaknál: azért, mert élvezi.

 


Talán sehol sem jelenik meg olyan eklatánsan a gender-elmélet, mint a sportvilágban: az élsport vitathatatlanul hímsoviniszta „iparág", a sportsajtót férfiak írják férfiszemszögből – az ősöreg sztereotípia szerint férfiaknak. Ez utóbbi persze már rég nem igaz, hiszen rengeteg nőt érdekel mélységeiben is a sport, ám gyakran épp a hímsoviniszta hangnem az, ami miatt nem szívesen olvassák a sportlapokat. „Szavazz az Eb legjobb csajára! Szép gólt lőtt a szexi kézilabdás! Elképesztő teste van a világbajnoknőnek!" – ismerős szalagcímek, ugye? De nem csak a sajtó hímsoviniszta: néhány éve még Sepp Blatter FIFA-elnök is azt javasolta: a nők futballozzanak testhez simuló, rövid dresszekben, hogy több nézőt nyerjenek meg a szakág számára.
A kanadai futball-világbajnokság kapcsán ismét terítékre került a férfias-nőies sportágak témaköre. Míg hazánkban a labdarúgás a maszkulinitás non plus ultrája, addig számos országban már-már nőies, de legalábbis épp oly semleges sportágnak számít, mint nálunk a kézilabda. Az Egyesült Államokban – ahol a jóval keményebb amerikaifutball taszítja cheerleader-sorba a hölgyeket – a labdarúgás női ága egyértelműen és jól kimutathatóan népszerűbb a férfiváltozatnál. De a francia sportnapilapnak, a L'Equipe-nek sem okozott gondot a vb-n, hogy „Kék Tornádó" címmel hozza címlapon a Les Bleues Mexikó felett aratott fölényes győzelmét.
A gender-fogalom szerencsére folyamatosan változik. Az idei vb legnagyobb szenzációja az volt, hogy „egyenes adásban" lehettünk szemtanúi, amint a velejéig hímsoviniszta angol futballtársadalom nem csupán elfogadja, de őszintén ünnepli női válogatottját. A vb előtt senki sem adott túl sok esélyt Mark Sampson csapatának, a mindössze harminckét esztendős walesi szakvezető azonban váltig állította: együttese bárkit képes megverni. Amikor Anglia az elődöntőben kiejtette a házigazda – s egyben nem túl titkos favorit – Kanada válogatottját, a hírhedten vitriolos tollú (és ugyanennyire férfiközpontú) angol sajtó bátortalanul bár, de a női csapat mellé állt. A Japán elleni tragikus elődöntőt, amelynek hosszabbításában Lucy Bronze szerencsétlenül sikerült felszabadításából öngól született, már rekord mennyiségű ember követte a televízióban. Az utolsó pillanatban, balszerencsével elbukó csapat képe persze ideális az angol néplélek futballképének szempontjából, ám ekkor jött Samspon, aki – sutba dobva minden gender-sztereotípiát – könnyezve magyarázta el az újságíróknak a sajtótájékoztatón, hogy játékosai hősök, különös tekintettel Lucy Bronze-ra.
A hisztis José Mourinhóhoz meg a folyton reklamáló Arsene Wengerhez szokott angol zsurnaliszták azon kapták magukat, hogy lelkesedni kezdtek. Amikor pedig a bronzmérkőzésen Anglia legyőzte az ősi rivális – egyben a legnagyobb esélyesek egyikének kikiáltott – Németország együttesét, már egy egész nemzet ünnepelt: a lapok címoldalon hirdették, hogy Anglia nemzeti tizenegye a legnagyobb sikerét érte el az 1966-os világbajnoki cím óta. A női labdarúgás anyagi támogatását növelték, a nézőszám emelkedett, ez pedig az utánpótlás megsokszorozódása mellett több szponzort, jobb feltételeket eredményez – ami újabb, akár nagyobb sikereket sejtet. Pedig az angol női futball komoly hendikeppel indult: az FA 1921-ben kitiltotta a nőket a szövetség pályáiról. A verdikt 1970-ig érvényben maradt, ellehetetlenítve a fejlődést. Mindezt azért, mert a világháborúból visszatérő férfiak zokon vették, hogy a futballpályán őket pótló hölgyek időközben népszerűbbek lettek náluk. Németországban e szavakkal tiltották be 1955-ben (nem sok sikerrel) a női futballt: „A hölgyek vonzó külseje, teste és lelke javíthatatlan károsodást szenved, idomaik nyilvános mutogatása pedig a morál és a tisztesség elleni vétek."
Az egyes sportágak – a területi és szociális diverzitás mellett egyetemesen is – máshol tartanak a gender-skálán: míg a női futball az út elején jár, a női tenisz már az anyagi egyenjogúságot is kivívta. A társadalmi egyenjogúság terén élen járó országokban rendre sikeresebbek a nők a „férfias" sportágakban, míg máshol még meccsre sem mehetnek. Elkötelezett harcosok azonban mindenütt akadnak, s az áttörést gyakran egyetlen ember állhatatossága hozza meg: Kathrine Switzert például 1967-ben még komolyan inzultálták, amikor első nőként hivatalosan is elindult a bostoni maratonon – ma pedig elég végigtekinteni bármelyik városi futóverseny mezőnyén, hogy lássuk, mennyit változott a helyzet.
Gender-szempontból igazán különleges volt a 2015-ös esztendő, hiszen azt is megfigyelhettük, milyen, amikor a hímsovinizmus nem a női, hanem a férfisportolók létjogosultságát vitatja egy sportágban. Harminc esztendővel az után ugyanis, hogy a szinkronúszás 1984-ben bekerült az olimpiai versenyszámok közé, a Nemzetközi Úszószövetség úgy határozott: a kazanyi vizes vb-n már vegyes párosok is indulhatnak, 2021-től pedig csapatban is megnyílik az út a férfiak előtt.

 


A helyzet legnagyobb komikuma, hogy a szinkronúszás eredetileg férfisportágként indult az 1800-as években, aztán folyamatosan femininné vált – már legalábbis a világ szemében. Aki szerint ugyanis a légies mozdulatok nem kőkemény izommunka eredményei, az legfeljebb az Esther Williams nevével fémjelzett hollywoodi filmek tömegjeleneteiben láthatott szinkronúszást. A sportág korábbi elnevezése, a vízibalett remekül jelzi, hogy a testhez simuló jelmezek miatt nőiesnek bélyegzett baletthez hasonlóan a szinkronúszás is elképesztő fizikai teljesítmény.
A női mezőnyt évek óta uraló orosz szövetség mégis kiakadt a döntésen. Vitalij Mutko orosz sportminiszter szerint ez tisztán női sport, és csupán a vetélytársaik nyomására indulhatnak benne férfiak is. Ehhez képest a történelmi világbajnokságon arany- és ezüstérmet is nyert a Darina Valitova, Alekszandr Malcev duó. Malcev ráadásul csavart egyet a gender-kérdésen, amikor a Vörös Hadsereg egyenruháját másoló dresszben vonult ki a medence partjára. Mint mondta, ezzel szerette volna hangsúlyozni, hogy a párosnak van egy férfi és egy női tagja, a katonaság ugyanis a maszkulinitás csúcsa. Hogy ez fricska volt-e vagy túlkompenzálás, azt nehéz eldönteni.

 


A helyzet egyelőre nem túl fényes, de azért korántsem reménytelen. Van ugyanis valami, ami képes felülírni a gender-sztereotípiákat: a győzelem. A nyolcvanas évek elején Magyarországon a női röplabda és kézilabda megítélése közel azonos volt. A sikerek azonban a női kézilabdát napjainkra a legnépszerűbb sportágak közé emelték – s a szakágba így beáramló pénz hatványozta a sikereket. A női vízilabda esetében is megfigyelhető a pozitív változás, az éremhalmozó női kajakozóknak pedig már rég nem ironizál senki a vállszélességükön.
A sport tehát a társadalom leképeződése, de egyben irányadó is lehet: megmutatja, hogy végső soron semmi más nem számít, csupán az, hogy mindenkit objektíven, a teljesítménye alapján ítéljenek meg. Ehhez persze az se árt, ha engedik versenyezni.

 


Forrás: mob.hu/  Sport 2015/Csepelyi Adrienn

fotó: MTI/Kovács Anikó

Hasonló cikkek

MOB - Fair Play díjakat adtak át

Egyéb sport - az olimpiáról is tárgyaltak a sportújságírók

Ajánló - Főzzünk együtt olimpikonjainkkal!

Olimpia - a golyósportok kandidálnának 2024-re

Olimpia - a japánok a baseballt és a bowlingot is beszavaznák

Még több hasonló cikk

Sportvidámpark a budapesti olimpiáért

36 milliárd jut a Nemzeti Olimpiai Központra

Országimázs konferencia - sport és tudomány volt a téma

A MOB rangsora szerint úszásban voltunk a legeredményesebbek

Könyv az 1984-es olimpiai bojkottról

Olimpia - Rió 2016 a számok tükrében

Olimpia - eddigi magyar pontszerző eredmények

Olimpia - eddig 3 arany és egy ezüstérem a magyarok mérlege

Olimpia - az első napon máris két magyar arany

Olimpia - megérkezett a magyar csapat Rióba

2 hozzászólás

Galamb 2626 napja
Galamb képe

Van pár idióta sport -pl. pankráció, curling, feleségcipelő futás, petrence dobálás, de a szinkronúszás mindegyiket lekörözi. És ilyenért adnak olimpiai érmeket! 

Férfi szinkronúszás az meg egyenesen borzalom (lehet, nem tudom, még elképzelni se merem)

Galamb 2626 napja
Galamb képe

Nagyon helyesen írja a szerző, hogy a sport a társadalom leképeződése. Ilyen világban élünk. Ha házasodhatnak, akkor már szinkronúszhatnak is.

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X) 5
Versenybeszámoló - egy kimaxolt futóhétvége Olaszországban 2
Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal 16
Edzés és életmód - és a tudományos háttér - Clarence Bass nyomán 26
Aranyérem és testkultúra - 1983 2
Téli Balaton tízszer - Kocsis Árpád írása 8
Hírességek a New York Maratonon 3
Programajánló minden hónap első szombatjára 15
Spártai beszélgetések - interjú három Spartathlon résztvevővel 6
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Karamell írta: Sziasztok! Május 16.án kezdtem el a rendszeres futást. Az 5km-es terv alapján, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat