Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 50 586 512 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

Egy ultra a vízből: Mányoki Attila

pen | 2011-10-04  | 1 hozzászólás
  • cimkék:
  • mányoki attila, 
  • hosszútávúszás 
Tweet

Szekrényessy Kálmán nevét leginkább arról ismeri az utókor, hogy 1880-ban - Siófok és Balatonfüred között - elsőként úszta át a Balatont, Szénási Imre a Franciaországot Angliával összekötő csatorna, a La Manche első magyar leküzdőjeként vált ismertté, Schirilla György pedig azzal írta be nevét a vizek világának különleges sporthősei közé, hogy hosszú esztendőkön át, minden télen zajló jégtáblák között keresztülszelte a Dunát. Gyaníthatóan kevésbé ismert ugyanakkor, hogy vizes ultramaratonistáink között akad olyan is, aki egyhuzamban, hosszanti irányban is átúszta a magyar tengert. Kortárs "vasemberről" van szó: ő Mányoki Attila, aki eddig egyedüliként igazoltan, teljesen szabályos és ellenőrzött körülmények között ért célba, megállás nélkül 25 óra 32 perc alatt teljesítve a hajók miatti elterelések nyomán több mint 80 kilométeres távot Kenese és Keszthely között. 

 

Ez 2008 júliusában történt, de előtte és azóta is számos vizes hőstettet hajtott végre a most 38 esztendős zalaegerszegi illetőségű "vállalkozó". Akiről egyelőre keveset tud a nagyvilág, de a hazai közvélemény is, holott a Guinness-rekordok közé kívánkozó produktumok sora fűződik a nevéhez. De miért és hogyan kerül az extrém vízi feladványok teljesítői közé valaki? És egyáltalán, mi kell ahhoz, hogy az ember akár több mint 30 (!) órán át is a nedves közegben haladva akarja és tudja leküzdeni az átlagember, de még a "normál" hosszútávúszó számára is egyenesen rémisztő távolságot folyóban, tóban, tengerben?

 

- A monotonitástűrő képességre feltétlenül szükség van, miként a kitartás, az erő is alapvető tulajdonsága kell, hogy legyen annak, aki ilyesmire adja a fejét. Óriási szerepe van annak is, hogy mentálisan milyen vagy, miközben természetesen fizikálisan is rendben kell lenned. Kellő idő, több év kell, mire beérik az ember egy ilyen teljesítményhez - adta meg a választ először az utóbbi felvetésre Mányoki Attila, aki "szélsőséges" pályájának még csak az elején jár, amennyiben két nagy célját még bizonyosan el akarja érni: átúszni a La Manche-t és teljesíteni az Ocean's seven elnevezésű sorozatot.

 

- A csatornát eddig négy magyar volt képes ilyen formában meghódítani, én lehetek az ötödik, akinek sikerül, már pedig azt akarom és úgy is készülök, hogy sikerüljön - mondta. - Amellett szeretnék a legjobb idővel célba érni. Az eddigi leggyorsabb honfitársunknak 9 óra 50 perc kellett, én 9 óra alatt szeretném leküzdeni a távot, amely légvonalban 32 kilométer, de a vízi út 35 vagy akár 38 kilométer is lehet az áramlattól függően.

 

- És a másik kihívás?
- Az Ocean's seven - ahogy nevéből is kitalálható - a világ hét legnehezebb úszását takarja. Ez nálunk olyan, mintha mondjuk a hegymászóknál valaki az összes nyolcezer méternél magasabb csúcs meghódítását tűzné ki célul maga elé. Mindegyiket ismerem, és tudom, hogy roppant nehéz teljesíteni valamennyit a környezet, a vízfok, az áramlatok, a hullámzás és miegyebek miatt. A Gibraltári-szoros esetében a 12 és fél kilométert, a legrövidebbet a hétből, éppenséggel kirázom, az nem okozhat gondot, de már bonyolultabb a La Manche, és egyenesen borzasztóan nehéz a durván 40 kilométeres távokon, például a Hawaiinál levő szigetek közötti úszás, vagy a Cook-szigeteki próba Új-Zélandnál. Írországból Skóciába átúszni sem ígérkezik gyerekjátéknak.

 

Uszodai úszóként kezdte

 

Ami az előkészületeket illeti, több nagy feladatot már kipipált a "leckefüzetéből" Mányoki Attila, aki hovatovább két évtizede hódítja meg az álló- és folyóvizeket olykor már hipermaratoni távokon is. De hogy és hol is indult az egész?

- Uszodai úszóként kezdtem odahaza, aztán amikor a városi uszoda megszűnt, 1991 és 1998 között a fővárosban, az Újpest és az OSC színeiben versenyeztem - idézte fel. - Igaz, már 89-ben belekóstoltam a nyíltvízi úszásba is, amikor először vettem részt Balaton-átúszáson: a 12 és fél kilométeres, Füred és Siófok közötti viadalon indultam. Meghatározó élmény volt, ez adott lökést ahhoz, hogy a medencéből a nyílt vizekre, a hosszabb távokra térjek át. 1991-ben volt az első nemzetközi megméretésem, Görögországban, a Peloponnészoszi-félszigetnél tettem próbára magam. Pontosan emlékszem, egy 33,4 kilométeres tengeri viadalon, amelyen második lettem. Megvolt az újabb nagy sikerélmény, a természetes közeg magával ragadónak bizonyult. A küzdelem az elemekkel, hogy önmagamat is legyőzzem, rabul ejtett és eldöntötte sportolói sorsomat. Fokozatosan megtanultam azt is, milyen az, és hogyan lehet úrrá lenni az olyan helyzeten, amikor a természet az erősebb, mert néha bizony meg kell hajolni a nagyobb erő előtt.

 

 

A honlapján szereplő írások szerint 1993-tól lett rendszeres szereplője a 25 kilométeres vagy még hosszabb távokat ígérő világkupáknak, mind több helyre hívták meg külföldre. Európán kívül Argentínában, Brazíliában, az Egyesült Államokban, Egyiptomban, Kanadában is több viadalon rajthoz állt. A 2011-ig leghosszabb távú versenye 1997-ben a Paraná-folyón zajlott, Argentínában, ahol 88 kilométert úszott, majd 2003-ban részt vett a világ egyik legnehezebb versenyének tartott Atlantic City-i erőpróbán, ahol 39 kilométer várt rá az óceánban.

 


Eredményei, helytállása elismeréseként Koroni görög város díszpolgári címet adományozott neki, ékes bizonyítékaként annak, hogy a helléneknél különösen nagy becsben tartják. Náluk sok-sok versenyen startolt már, és nem egyszer győzött is a különben mindig jóval 20 fok alatti hőmérsékletű vizekben zajló, a távtól, a hőfoktól, az időjárástól függően sok vagy nagyon sok órán át tartó erőpróbákon. például a Messini-maratonin, a Koroni és Kalamata közti 30 km-en. Amelyeknél alapszabály, hogy egyfolytában, megállás nélkül kell úszni. Megkötés továbbá, hogy az úszó nem szállhat ki a vízből, még csak meg sem kapaszkodhat kísérőhajójában, kizárólag a tápláléknak és a folyadéknak a beadása engedélyezett a fedélzeten tartózkodóknak.

 

Kevésen múlott


A "tömegmaratoni" versenyek mellett, vagy most már inkább helyett mostanára a szólóúszás került nála előtérbe. A 2010-es hazai nagy négyes, vagyis a magyar tavak - a Balaton, a Velencei-tó, a Fertő-tó és a Tisza-tó - letudása után az idén augusztusban első magyarként és összességében tízedik sikeres vállalkozóként Németország és Dánia között, a Fehmarn-szigetnél átúszta a Balti-tengert, 30 kilométert küzdve le 15 fokos, vihar korbácsolta hullámokban. Szeptemberben pedig következett az extrakísérlet: a Messini-öbölben szerette volna megdönteni a nonstop úszás világrekordját, vagyis az eddigi 98 helyett 100 kilométert megtenni egyvégtében. Kevésen múlott, hogy sikerüljön ez is...

 

 


- A görögországi úszás első harmada volt a legegyszerűbb, 8 óra 50 perc alatt értem el a fordítóhoz. A második szakaszban viszont, éjszaka lévén, szinte egész idő alatt teljes sötétségben úsztam - mesélte utólag. - Ez nagyon kellemetlen volt, mert nem lehetett látni semmit sem a vízben. Sajnos a szél és hullámok továbbra is szemből vagy oldalról jöttek, majd pedig átúsztam egy nagy medúzacsapaton, amelyet nem vettem észre. Csak a csípő és égető érzésből tudtam, hogy számos kapcsolatom volt velük, és a csípések egész testemet érték. Hajnalban már gyomorpanaszaim lettek, de így is sikerült szeptember 3-án reggel 6 órakor elérni a második ellenőrzési pontot. Itt már erősen jelentkeztek az allergiás problémák. Az utolsó szakaszra fordulva nyugodtabb tenger fogadott, csakhogy a csípésektől bedagadt a szám, a nyelvem, a torkom, a végtagjaim, és az utolsó órában már nem tudtam folyadékot venni magamhoz, gyengének éreztem magam, gyomorgörcsöm is volt, meg hasmenés. Úgyhogy fel kellett adnom, pedig fizikálisan és mentálisan is jó állapotban voltam. Infúziót azonban a vízben nem lehet adni. A jó oldalát nézve a dolognak, viszont megúsztam az eddigi legnagyobb távomat. A GPS adatok szerint a 26 órás úszás alatt 85,6 kilométert tettem meg. És nem mondtam le az ismétlésről! Csak azt nem tudom, jövőre próbálkozzam újra, vagy előbb a La Manche-csatorna jöjjön. Merthogy nem adom fel, az biztos, tudom, hogy képes vagyok az álomhatár, a 100 kilométeres új világcsúcs elérésére!

 


A magunk részéről efelől semmi kétség nincs. A vállalkozó kedvnek legfeljebb az anyagiak szabhatnak határt... Mányoki Attila tudniillik maga teremti elő sportos hobbijának költségeit.
- Támogatók nélkül nem lehet ilyesfajta szólóúszást csinálni. Dolgozom is, családi vállalkozásban veszek részt, szerencsére tolerálják a szenvedélyemet, akárcsak az élettársam. Viszont szponzorok nélkül nem megy, hiszen például csak a felkészülés a La Manche átúszására, a hajóbérleti díj, a kiutazás és a kint lét kétmillió forintba kerül...

 

 

Forrás: MTI/Jancsó Kornél
Képek: manyokiattila.hu

Hasonló cikkek

Úszás - Mányoki Attila idén sem pihen

Úszás - Mányoki Attila bekerül a Hírességek Csarnokába

Úszás - Mányoki Hongkongban nyert versenyt

Úszás - Mányoki újabb csatornaátúszást pipált ki

Úszás - Mányoki rekordidővel úszta át a Molokai-csatornát

Még több hasonló cikk

Úszás - Mányoki sikeresen átúszta a Tsugaru-szorost

Úszás - Mányoki Attila újabb nagy úszásra készül

Úszás - Mányoki Görögországban nyert meghívásos versenyt

Átúszta a La Manche csatornát Mányoki Attila

Nem sikerült a világcsúcs döntés Mányoki Attilának

Mányoki Attila újra megpróbál világcsúcsot úszni

Hosszában úszná át a Balatont Kádár Krisztina

Hosszútávúszás: Mányoki Attila 86 kilométert úszott

Mányoki Attila 4. a görög hosszútávúszó versenyen

Hosszútváúszás: A Siófok-Füred távval indít Mányoki Attila

1 hozzászólás

Molnartomasz 4195 napja
Molnartomasz képe

Oszinte gratulacio!

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X) 5
Nőies sport - férfias sport 2
Versenybeszámoló - egy kimaxolt futóhétvége Olaszországban 2
Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal 16
Edzés és életmód - és a tudományos háttér - Clarence Bass nyomán 26
Aranyérem és testkultúra - 1983 2
Téli Balaton tízszer - Kocsis Árpád írása 8
Hírességek a New York Maratonon 3
Programajánló minden hónap első szombatjára 15
Spártai beszélgetések - interjú három Spartathlon résztvevővel 6
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Karamell írta: Sziasztok! Május 16.án kezdtem el a rendszeres futást. Az 5km-es terv alapján, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat