Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 50 586 596 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

Idős korban is érdemes elkezdeni a futást, úszást, kerékpározást

pen | 2012-05-07  | 15 hozzászólás
  • cimkék:
  • futás, 
  • korcsoportos, 
  • szenior, 
  • veterán, 
  • edzés, 
  • triatlon, 
  • kerékpár, 
  • úszás, 
  • egészség 
Tweet

Az egészség sokáig megőrizhető, az öregedés folyamatai lelassíthatók a mindennapi sportolás segítségével. A kutatások azt bizonyítják, hogy a civilizációnak szinte minden betegségét is - az elhízástól az infarktuson át a szélütésig - megelőzhetik azok, akik a sportos életmódot választják. Sőt az immunrendszert jó állapotban tartó testmozgás még a rákbetegség kockázatát is csökkentheti. Ezt az életmódot akár negyven-ötven éven felül sem késő elkezdeni: az időskori testnevelés vizsgálatát tette szakdolgozata témájává Kocsár László triatlon szakedző, maga is többszörös szenior magyar bajnok.

 

1995-1999 közötti vizsgálódásának tárgyául 40-60 éves sportolókat választott, akik korábban nem sportoltak, vagy nem a - szív- és érrendszert támogató - hosszú távú, az oxigénellátást egyensúlyban tartó aerob sportmozgásokat (futás, úszás, kerékpározás) végezték. Átlagéletkoruk a vizsgálatkor 46,7 év volt. A vizsgálati csoport minden egyes tagja ma is kiváló egészségnek örvend.

 

Ezt a tényt azzal kell összehasonlítani, hogy a magyar népesség igencsak meg van verve a civilizációs betegségek rizikófaktoraival. A koleszterindús táplálkozás és a mozgásszegény életmód miatt 20 százaléka magas vérnyomásban szenved, 35 százaléka dohányzik, 12 százaléka alkoholista (önbevallás szerint, tehát valószínűleg alábecsülve). Ráadásul az ugyanekkor készült felmérés szerint a 15-64 év közötti lakosság 80 százaléka az egészségi állapotát megfelelőnek tartotta.

 

A testnevelési főiskolai diplomamunkában szereplő csoport ennél tudatosabbnak bizonyult az egészségét illetően. A megkérdezettek fele az elhízás elkerülése érdekében kezdett aktív vagy a korábbinál aktívabb testmozgásba. Egyharmaduk a csendes gyilkos, a magas vérnyomás miatt választott hosszú távú, az oxigénellátást egyensúlyban tartó (aerob) sportfajtákat. De volt olyan a mintában, aki korábban koszorúér-szűkületben, alkoholizmusban, gyomorvérzésben szenvedett, illetve napi másfél csomag cigarettát szívott. Mások egyszerűen csak rossz közérzetre, depresszióra panaszkodtak, és ekkor javasolta nekik az orvos a sportolást.

 

 

 

Szükséges az orvosi vizsgálat


A felsoroltak után önként adódik a kérdés: ha már a negyvenévesekben is ilyen kórképek fejlődnek ki, szabad-e aktívabb sportolásra biztatni őket. A válasz igen, de e sportélet megkezdése előtt szükséges az orvosi vizsgálat. Ennek célja a meglévő betegségek feltárása, a nyugalmi pulzus és vérnyomás mérése, a nyugalmi és terheléses EKG vizsgálat. Ilyen ellenőrzésekre a 30-40. életév után egyébként az orvosok véleménye szerint mindenkinek szüksége lenne. Hogy az egészségügy mennyire nem képes ennek ellátására, jó példa a terheléses EKG. A sportorvosi rendelőben csak sportolók ilyen irányú vizsgálatát végzik el, a szakorvosi ellátásban pedig csak már meglévő panaszok esetén, de jóval kisebb terhelés alatt, mint amilyenek a hatásos sporttevékenységnél fellépnek.

 

Természetesen olyan bajok is kiderülhetnek, amelyekkel nem szabad belevágni napi egyórás sporttevékenységbe sem. Ezek az örökölt vagy szerezett szívhibák, kezeletlen komoly ritmuszavarok, szív- és érbetegségek, fogbetegségek, nagyon magas vérnyomás, krónikus fertőző és anyagcsere-betegségek. Meglétük esetén a már említett jellegű sport is csak akkor végezhető, ha az orvos kellő mértékben kikezeli az érintetteket, és ilyenkor a sporttevékenység során is a szokásosnál gyakoribb ellenőrzés szükséges.

 

A vizsgálatban szereplők mindannyian átestek ilyen vagy ehhez hasonló ellenőrzésen, és ha később versenyeztek, számukra a versenyengedélyhez évenkénti sportorvosi vizsgálatot írtak elő. Más kérdés, hogy az utóbbiban például triatlonsportolók (úszás-futás-kerékpározás) esetében szemészeti (!), vizelet- és nyugalmi EKG vizsgálat van előírva - terheléses helyett, ami pedig minden rejtett szívhibát kimutatna!
Az edzetlenek esetében minden sportágban fokozatosan kell növelni az edzésen megteendő távokat.

 

A kardiológusok szerint napi háromnegyed-egy óra aerob sportmunka már jelentősen csökkenti a szívizominfarktus veszélyét: ezt az edzésmennyiséget kell fokozatosan elérni az egyes sportmozgásokban. Az említett sportágak közül ezt leghamarabb az úszásban, majd a kerékpározásban, végül a futásban lehet teljesíteni. Akinek ez jól megy, és kedve van hozzá, akár triatlonversenyen is elindulhat. A kerékpározás a napi életvitelbe is beilleszthető, például aki naponta 10 kilométert kerékpározik - akár munkába menet és vissza -, az egy év alatt 3650 kilométert teljesít.

 

 

Akik versenyezni szeretnének a korosztályos megméretéseken, azoknak természetesen hosszabb és intenzívebb edzéseket kell végezniük. A mintában szereplők edzésterjedelmei elérték a napi két-három órát is, amely úszásban 5-6 kilométert, futásban 20-40, kerékpárban 60-95 kilométert jelenthet. A versenyzők nemcsak aerob, hanem anaerob edzéseket is végeztek, amelyek maximumában pulzusuk 15-30 percig 170-200-at ütött percenként. Ez messze az egészségért történő sportolás értékei felett van.

 

Egészségesebbek lettek

 

Milyen eredményekkel kecsegtet az ilyen sportos életmód? Az élet minősége javítható meg több évtizedre. Mert előbb-utóbb valóban meghalunk, de szeretteink szempontjából nem mindegy, hogy mikor, és számunkra sem, hogy milyen betegségben - és főleg: hogyan élünk addig. A vizsgálat alanyai az utánkövetés adatai szerint elérték azt a minimális célt, hogy egészségesebbek lettek. Közülük közel 15 év alatt senki sem halt meg, nem szenved civilizációs és egyéb betegségben. Keringési és egyéb panaszaik megszűntek, közérzetük jó, nem híztak el, alkohol-, illetve nikotinfüggésük megszűnt. És részesültek - illetve részesülnek - a mozgás nem lebecsülendő örömében. 

 

Nagyobbik felük mindmáig versenyszerűen is sportol, triatlonozik, sokuk teljesítette az Ironman viadalt (3,8 km úszás, 180 km kerékpár, 42,195 km futás), valamennyien letudtak számos rövidebb távút.

 

Ez persze csak azoknak meglepetés, akik nem olvastak egy korábbi szakirodalmi adatot: Japánban olyan mértékben rehabilitáltak tényleges infarktuson átesett embereket, hogy egy részük lefutotta a maratoni távot is. A versenyszerűen sportoló idősebbek nyugalmi pulzusa még 65-70 éves korukban is 40-45 közötti, vérnyomásuk egészséges szinten van, de határterheléskor, anaerob viszonyok között negyed órákig is gond nélkül elviselnek 170-es pulzust és 180-as vérnyomást is.

 

Forrás: MTI / Gőz József

Képek: stockfotó, saját fotó

Hasonló cikkek

Plusz hat évet jelenthet az egészséges életmód

Közel 50 ezren sportoltak az EDF DÉMÁSZ Ötpróba keretén belül

Triatlon magyar nagydíj - eredmények

Triatlon - Banyoles Európa Kupa beszámoló

Triatlon - 2012 szezon számokban

Még több hasonló cikk

Triatlonos újévi fogadalmak

Triatlon 2012 - az év legjobb úszásai, leglátványosabb kerékpározásai és lenyűgöző futásai

Véget ért a szenior fedettpályás atlétikai világbajnokság

Magyar ezüstérem a szenior atlétikai fedettpályás világbajnokságon

Korcsoportos világcsúcsok a fedettpályás amerikai veterán atlétikai bajnokságon

Új női W40-es fedettpályás világcsúcs egy mérföldön

Tíz magyar atléta áll rajthoz a veterán fedettpályás világbajnokságon

2011-ben történt, második rész

2011-ben történt, első rész

Több mint 40 ezren ötpróbáztak március óta

15 hozzászólás

Molnartomasz 3980 napja
Molnartomasz képe

Akkor nyomom intenzivebben...

pudingman 3980 napja
pudingman képe

Olvastad, soha nem késö...:-))

 

Mondjuk, én mindig sportoltam, és Angyalföldön sokan hülyének néztek, mert nem ittam, és nem dohányoztam. Ha néha Pesten vagyok, és lemegyek a kocsmába megnézni a régi haverokat, akkor látom, hogy ki volt a hülye:-))

india 3979 napja
india képe

JÓ cikk! Nagy célom, hogy időskorban is aktívan sportoljak. :) Amikor látok időseket sportolni, akkora tisztelet van bennem feléjük és motivációt is jelentenek valamilyen szinten. :) Egyszer az első pár edzés alkalmával, (amikor még többet gyalogoltam, mint futottam) pl. egy már folyamatosan futó nyugdíjas korú bácsi bíztatott, hogy "Hajrá így tovább!" :) Az egy olyan pillanat volt, ami azóta is motivál, hogy mozogjak, fussak. Szóval nem csak a saját egészségi állapotukra van hatással ha mozognak. :D

winning 3979 napja
winning képe

Tanulságos cikk .... Nekem is a triatlonozás az álmom .

woksz 3979 napja
woksz képe

Én 12 éve 50 évesen kezdtem rendszeresen futni - azóta nem úszom át a Balatont és nem kerülöm meg bringával - mert a futásnál nincs jobb. Hogy miért nem kezdtem előbb, de valamikor el kell kezdeni...............!

kosanyi 3977 napja
kosanyi képe

JO cikk, tobbek kozott en is ezert kezdtem el intenzivebben sportolni.

Egy hibat talaltam a szovegben, erre szeretnek roviden reflektalni: "nyugalmi EKG vizsgálat van előírva - terheléses helyett, ami pedig minden rejtett szívhibát kimutatna!"

A terheleses EKG-val koszoruerbetegseget vagy terheleskor jelentkezo ritmuszavarokat lehet kimutatni, de ez sem 100%-os. Pl. billentyuhibat szivultrahanggal, kulonbozo ritmuszavarokat pedig elektrofiziologiai vizsgalattal lehet kimutatni.

Aki tenyleg intenzivebben szeretne sportolni 35-40 felett, annak a fenntebb leirtak mellett javasolnam az edzesek megkezdese elott a szivultrahangos vizsgalatot, majd pedig a terheleses EKG-t. 

mjoci 3977 napja
mjoci képe

Akkor még ráérek elkezdeni mozogni.:)))))))))))))

sultan albertovics 3977 napja
sultan albertovics képe

Én már elkéstem, de annyi baj legyen!

Akkor most leülök a fotelba és kibontok egy űveg sört :))

Amatőr 3977 napja
Amatőr képe

Végre egy, a korosztályomnak szóló cikk! :)

majki64 3975 napja
majki64 képe

Csak megerősített ez a cikk, hogy jó úton járok!

prókátor 3974 napja
prókátor képe

Na! Hát ez miatt áltam neki sportolni és változtatta az életmódomon 45 évesen  3 éve. Az idei cél az Ironman!

pudingman 3974 napja
pudingman képe

prókátor: sok sikert Nagyatádra! Biztos nagy élmény lesz:-)

...májashurka 3972 napja
...májashurka képe

2008.08.14. 54-évesen májtranszplantáltak, 5-hónaposan kezdem mocorogni, mindig többet és többet, azóta futkározom kisseb távokat, túrázok nagyokat, lovagolok, bringázok nagy távokon/is, időnkét evezgetek és ejtőernyővel ugrabugrálok, az orvosok és magam megelégedésére.

Soha nem késő elkezdeni, abbahagyi pedig magad ellen elkövetett bűn!

Madár 3970 napja
Madár képe

43 évesen tanultam meg úszni. 4-5 éves gyerekek között.  Ma már IRONMAN vagyok, amire nagyon büszke vagyok. A sport az életem része lett. A napi feszültségeket és gondokat itt tudom a legjobban levezetni. Tényleg soha nem késő elkezdeni.

pudingman 3970 napja
pudingman képe

Madár: üdv. a klubban:-)

Nálam is pont így volt: 43éves voltam, és a sportuszodában tanultam egy gyerekcsoportban. Azóta már eltelt 12év, de sajnos a mai napig nem érzem úgy, hogy tudok úszni...:-))

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X) 5
Nőies sport - férfias sport 2
Versenybeszámoló - egy kimaxolt futóhétvége Olaszországban 2
Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal 16
Edzés és életmód - és a tudományos háttér - Clarence Bass nyomán 26
Aranyérem és testkultúra - 1983 2
Téli Balaton tízszer - Kocsis Árpád írása 8
Hírességek a New York Maratonon 3
Programajánló minden hónap első szombatjára 15
Spártai beszélgetések - interjú három Spartathlon résztvevővel 6
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Karamell írta: Sziasztok! Május 16.án kezdtem el a rendszeres futást. Az 5km-es terv alapján, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat