Kávé, kóla, tabletta - a koffein teljesítménynövelő szerepe
- cimkék:
- állóképességi sport,
- kerékpár,
- futás,
- koffein,
- kutatás,
- teljesítménynövelés,
- táplálkozás
A koffein az egyik legismertebb és legszélesebb körben alkalmazott "drog", hatását szinte mindenki jól ismeri és használja. Egy-két csésze kávé segít, hogy könnyebben induljon a reggel és hogy éberebbek, frissebbek legyünk ha hosszan kell koncentrálnunk. A mérsékelt, de rendszeres koffeinbevitelt összefüggésbe hozták több súlyos betegség kockázatának csökkenésével, úgymint II-es típusú cukorbetegség vagy Parkinson kór. Szerencsére, bár a koffein is túladagolható, általában a viszonylag nagyobb mennyiségű fogyasztásnak sincsenek egyértelmű negatív hatásai. Most lássuk a teljesítménynövelő szerepét és néhány ezzel kapcsolatos érdekességet.
Edzés/verseny előtt
Több kutatás bizonyítja, hogy a koffein növeli a teljesítményt rövid idejű(4-5perc), magas intenzitású erőkifejtés esetén, például sprinteknél, és hosszantartó állóképességi terhelés esetén is.
Rövidtávon az izmok munkavégzését serkenti, a hosszabb időtartamú tevékenységeknél pedig az endorfin koncentrációjának növelése által fejti ki teljesítménynövelő hatását. Ez a hatás mennyiségfüggő. A leghatékonyabb mennyiség 5-6mg/testsúlykilogramm, ami egy 70kilos ember esetében 350-400mg, ez körülbelül 4-5dl kávénak felel meg (az ún. amerikai, nem túlnyomással főzött kávéra vonatkozik)
Az egyik hátulütője a dolognak, hogy a koffein igazán csak azokra van látványos hatással akik nem rendszeres fogyasztók. Tehát ha mindennap kávézol, de szeretnéd versenyen kihasználni a koffein hatását, jól teszed ha előtte egy hétre kiiktatod az étrendedből.
A koffeintablettákkal és a koffeint is tartalmazó energiaitalokkal legyünk óvatosak, hatásuk erősebb lehet a kávéénál, ráadásul utóbbiak általában rengeteg cukrot és egyéb nemkívánatos anyagokat is tartalmazhatnak.
Edzés/verseny közben
Egy érdekes kutatás a koffein egészen más jellegű hatását vizsgálta, mégpedig sportolás közben. A birmingham-i egyetem kutatói a koffein szénhidrát anyagcserére való hatását nézték, vagyis hogy miként befolyásolja az elfogyasztott koffein a szénhidrát-égetés mértékét edzés közben.
A tesztet kerékpárosokon végezték el, két órát kellett tekerniük teremben, közben az egyik csoport 6 százalékos cukoroldatot, egy másik koffeinnel dúsított 6 százalékos cukoroldatot, míg a többiek sima vizet ihattak. A kutatók azt találták, hogy a szénhidrátégetés mértéke 26%-kal volt magasabb abban az esetben ha a bringások koffeinnel együtt fogyasztották. A szakemberek szerint ez amiatt történt, hogy a koffein elősegíti a cukor felszívódását a belekből.
Ezen eredmények alapján jó ötlet lehet koffeines sportitalt fogyasztani a hosszantartó edzések/versenyek alatt és nem előre feltankolni. Mindkettőt egyszerre ne javasolt, mert a túladagolt koffein izgatottságot, idegességet és gyomorproblémákat okozhat.
Edzés/verseny után
Ebben az esetben nem igazán teljesítménynövelő hatásról beszélünk, de az utólag elfogyasztott koffeintől jobban érezhetjük magunkat az erőkifejtés után, illetve egy kutatás azt támasztja alá, hogy az izomfáradtságot is mérsékelheti. A konkrét vizsgálatban 50%-kal kisebb mértékű izomlázról számoltak be. Ez a hatás azonban szintén bizonyára akkor érvényesül, ha nem fogyasztunk rendszeresen koffeint.
Időzítés
Azt gondolhatnánk, hogy a legerősebb hatás akkor jelentkezik, amikor a vérben legmagasabb a koffein koncentrációja, ám meglepő módon, ez nem így van. Egy triatlonistákkal végzett teszt megállapította, hogy bár a vérben a koffeinkoncentráció a fogyasztást követően 2-2 és fél óra múlva a legmagasabb, a legnagyobb teljesítményfokozó hatás már egy órával a koffeinfogyasztás után bekövetkezik. Természetesen, nem fogunk szérum koncentrációt méricskélni, de nagyon nem nyúlhatunk mellé, ha a kávénkat körülbelül egy órával a megmérettetés előtt fogyasztjuk.
Nem is kell lenyelni?
Nemrégiben több kutatási eredmény látott napvilágot, amelyek arra utaltak, hogy már a szénhidráttartalmú itallal való szájöblítés is fokozza a teljesítményt, anélkül, hogy az ital a gyomorba jutna, tehát anélkül, hogy lenyelnénk. Most egy újabb vizsgálat ezt kiegészíti azzal, hogy hasonló eredményt érhetünk el koffeintartalmú "öblögetéssel".
Maga a kutatás ennél bonyolultabb, több különböző implikációval, de talán ez belőle a legérdekesebb részlet. A teszthez kerékpározást használtak, néhány másodperces sprinteket nyomtak az alanyok, majd a regeneráló laza pörgetős szakaszban öblítették a szájukat cukoroldattal, koffeines folyadékkal, vízzel illetve cukor+koffein oldattal.
Logikusnak tűnhet a kérdés, miért akarnánk kiköpni a (drága) italt, miért ne nyelnénk le? Nos, az igazán hosszantartó versenyeknél az emésztés lehet a legkényesebb pont, egy idő után a legtöbb versenyző leginkább semmilyen élelmiszerre nem vágyik, különösen nem édes dolgokra. Ráadásul, ha a hatásmechanizmus valóban működik, a koffeines öblítésekkel anélkül használhatjuk ki a koffein erejét, hogy aggódnunk kellene a túladagolástól.
.
Forrás: running.competitor.com, RW
Kép: thegreenergrass.org/, reachingutopia.com, cyclingtips.com.au
«
Hasonló cikkek
Tudomány - a tervszerű frissítés jobb időeredményhez vezet
Felmérés készült magyar internetezők sportolási szokásairól
Tudomány - az idősebb nők kevesebb zsírt égetnek
Szabadidősport - ezernél is többen vettek részt a Pécs-Harkányon
18 hozzászólás
Idézet:
"A tesztet kerékpárosokon végezték el, két órát kellett tekerniük teremben, közben az egyik csoport 6 százalékos cukoroldatot, egy másik koffeinnel dúsított 6 százalékos cukoroldatot, míg a többiek sima vizet ihattak. A kutatók azt találták, hogy a szénhidrátégetés mértéke 26%-kal volt magasabb (!!!) abban az esetben ha a bringások koffeinnel együtt fogyasztották. A szakemberek szerint ez amiatt történt, hogy a koffein elősegíti a cukor felszívódását a belekből.
Ezen eredmények alapján jó ötlet lehet koffeines sportitalt fogyasztani a hosszantartó edzések/versenyek alatt és nem előre feltankolni."
No, ezt én nem tartom túl jónak....... Mivel szénhidrátból éget, és nem zsírból! Így anaerob zónában bringázik, és nem a zsírégető aerob tartományban a hosszú edzésen, vagy versenyen! Szerintem ez hülyeség, persze én is szoktam már a vége felé néha kolázni egy keveset, de órákig csak koffeinnal dúsított italt inni csak, az nem túl jó ötlet szerintem!
Nekem most ez sem jött be.
Pedig olyan még Akarattyán Laci belém tukmált egy mit tudom mi nevű koffeines gélt és ugyanolyan kókadtan mentem tovább, sőt csak romlott a helyzet. Igaz nagyon függő vagyok képes vagyok egy év alatt akár három kávét is meginni. Na idén még csak egyet ittam eddig!:)
Nem mindegy, miben van a koffein, olvastam olyan vizsgálatról, ahol a koffein teljesítményfokozó hatását kimutatták, de csak akkor, ha nem kávéban volt.
Én szeretem a kávét, reggel elmaradhatatlan, és legtöbbször napközben is iszok egyet, de sport közben nem. Émelyegne tőle a gyomrom. Akkor redbull vagy koffeintabletta. Most az UB-n 4 redbull és 5 x 100 mg koffeintabletta. Csoda, hogy ezek után még élek, de álmos nem voltam :)
Persze tudom, a cikk másról szól, én elalvás ellen és energiaszint fenntartás célból iszom, nem teljesítményfokozásra.
Nem is tudtam, hogy a Mountain Dew-ban van koffein. :)
Egyébként nálam is működik, de egyértelműen az agyamat frissíti fel. Izomzatilag nem tudom, ér-e valamit, de ha a kutatás azt mondja, akkor biztosan. :)
"ami egy 70kilos ember esetében 350-400mg"
Ezt úgy egyszerre? Számomra rettenet mennyiség, még egy nap alatt is...
Hmmm, a "koffeines frissítésről" nekem mindig a "cola-kávé kombó" jut az eszembe.
Ezt a variációt a hosszú terepfutásokon talán a "Sötét oldal" itta anno. Hűűű, de nagyon rég volt....
Úgy tudom, nekik bevált, de majd ők nyilatkoznak (ha akarnak) a testközeli tapasztalatukról.
Nyaff, már a Sötét Oldal is kifakult :) vannak koffeines gélek, taurinos lötyik :))
Kicsit más, manapság sokan használnak direkt sporthoz készített magnéziumot (lehet kapni kis üvegben a futóboltban), és L-karnitint. Én régimódi gyerek vagyok, nem nagyon próbáltam ezeket, és kicsit szkeptikus is vagyok. Nincs a hatásukról valami vizsgálat?
Ki az a Nyaff, aki ennyire ismeri a sötét oldal titkait a kávé-kóla kombóval az élen? Egyébként igenis nagyon hatásos, a sötét oldal pedig olyan mint Lenin. :)
Akibaci!
Összeállhatnátok megint, de szép is lenne.
Te, Korányi Balázs, Larzen meg Tapírka volt a négyes, ha jól emléksze, vagy nem?
Ja, aki itt nyaff az a Futóbolondoknák qqbenko
Szerintem aki ezt végigolvasta figyelmesen azt inkább elrettenti a koffeintől :)
Én kávét minden nap iszom, hisz reggel máshogy nem nagyon találnék el a munkahelyemre :) Meg ott még 1-et vagy 2-őt napközben a biztonság kedvéért. :)
De sportolás előtt minimum 4 órával de lehet többel is nem iszom, mert az nem tenne jót a gyomromnak....
Futás, biciklizés előtt fél-egy órával szoktam megenni egy banánt, meg iszom powerade-t. Meg utána a maradék powerade-t. Engem mondjuk ezek pörgetnek fel sportoláshoz.
Szerintem jó a kávé mindenképpen. Kifejezetten futás előtt még nem próbáltam, de megér egy próbát az ügy. A kává úgyis mindig jó :-)
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
A tea kimaradt!